Friday, February 17, 2006

How much was that?

There is an inexpensive item (less than a dollar) that can be purchased in the US. You could buy it with four US Coins. If you wanted two of these items, you'd need at least six coins. However if you bought three, you'd only need two coins. How much does the item cost?

US coins you can use: penny (1 cent), nickel (5 cents), dime (10 cents), quarter (25 cents) or half-dollar (50 cents).

Tags: ,


  1. The item cost .17

    For one you would need a dime, nickle and 2 pennies (4)

    For two you would need 3 dimes and 4 pennies (7)

    For three you would only need the half-dollar and a penny.

  2. 17 cents it is. Nice work Bentley.


Leave your answer or, if you want to post a question of your own, send me an e-mail. Look in the about section to find my e-mail address. If it's new, I'll post it soon.

Please don't leave spam or 'Awesome blog, come visit mine' messages. I'll delete them soon after.

Enter your Email and join hundreds of others who get their Question of the Day sent right to their mailbox

Preview | Powered by FeedBlitz

The Lamplight Manor Puzz 3-D
Are you looking for a particular puzzle, riddle, question, etc? Or do you want to find the answer today rather than wait till tomorrow!