Friday, August 26, 2005

Multiply or Add?

A customer at a 7-11 store selected four items to buy, and was told that the cost was $7.11. He was curious that the cost was the same as the store name, so he enquired as to how the figure was derived. The clerk said that he had simply multiplied the prices of the four individual items. The customer protested that the four prices should have been ADDED, not MULTIPLIED. The clerk said that that was OK with him, but, the result was still the same: exactly $7.11. What were the four prices?

2 comments:

  1. Answer:
    $1.20, $1.25, $1.50, and $3.16.

    ReplyDelete
  2. show your work...

    ReplyDelete

Leave your answer or, if you want to post a question of your own, send me an e-mail. Look in the about section to find my e-mail address. If it's new, I'll post it soon.

Please don't leave spam or 'Awesome blog, come visit mine' messages. I'll delete them soon after.

Enter your Email and join hundreds of others who get their Question of the Day sent right to their mailbox


Preview | Powered by FeedBlitz


The Lamplight Manor Puzz 3-D
Are you looking for a particular puzzle, riddle, question, etc? Or do you want to find the answer today rather than wait till tomorrow!
Google